نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
8. فروردين 1403 - 22:16
حضرت بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها امامزاده‌ای پرآوازه، نه‌تنها در کهگیلویه و بویراحمد؛ بلکه در ایران و حوزه‌های شیعه‌نشین خلیج‌فارس، ره جویان حقیقت و معشوقان فرزندان ائمه اطهار علیهم‌السلام به زیارتش می‌شتابند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب، حضرت بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها از بانوان بزرگ شیعه، صالحه عابده زاهده و فاضله عالمه عامله است که آستانه مبارکه‌اش بیش از یک هزار و 200 سال است مردم مناطق کرانه‌های خلیج‌فارس و دامنه شمال و شرق جبال زاگرس به‌ویژه مردم کهگیلویه و بویراحمد به وجود مطهر ایشان متبرک شده و از آن آفتاب فروزان نور گرفته‌اند.

امامزاده‌ای پرآوازه و صاحب جاه و جلالت و صحیح النسب نه‌تنها در گچساران و کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های دیگر، بلکه در ایران و حوزه‌های شیعه‌نشین خلیج‌فارس که هرسال تعداد زیادی از مشتاقان و ارادتمندان و شفا خواهان از گوشه و کنار ایران، عراق، کویت، بحرین، امارات، قطر، لبنان، عربستان و سوریه را به خود می‌طلبد و ره جویان حقیقت و معشوقان فرزندان ائمه اطهار علیهم‌السلام به زیارتش می‌شتابند و از منبع نورانی و درخشش مرقدش، کسب فیض حاصل می‌کنند.

پدر ایشان حضرت باب‌الحوائج امام موسی بن جعفر علیه‌السلام و مادر وی به قولی «ام احمد» از زنان زاهد و نجیب عصر خویش بود، حضرت بی‌بی حکیمه (س) فرزند امام و خواهر شهید، عالمه، محدثه، حجت و امین امام رضا علیه‌السلام بوده است. مرقد مطهر بی‌بی حکیمه (س) یکی از پرآوازه‌ترین امامزاده‌های جنوب کشور است که در 80 کیلومتری جنوب گچساران در ضلع شرقی روستای بی‌بی حکیمه از توابع این شهرستان، حدفاصل بندر گناوه به مرکز گچساران (دوگنبدان) در میان تنگه‌ای بزرگ و طولانی قرارگرفته است.

این مرقد مقدس در فضایی تقریباً دایره‌ای شکل قرارگرفته است که در اصل فضایی باز و طبیعی بوده که در عمق کوهستانی صعب‌العبور و منحصربه‌فرد ایجادشده است به‌گونه‌ای که سقف آن به شکل ناهمواری سنگ‌تراشی شده و دیواره‌های آن باسیمان زبره کاری شده است. آرامگاه بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها دقیقاً در نقطه مرکزی و وسط دایره قرار نگرفته و بیشتر به سمت شمال رفته است که در کنار این آرامگاه، قبر دیگری وجود دارد که بر اساس روایات معتبر این محل به «گل گل خاتون» کنیز با نجابت و وفادار بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها است.

طول ارتفاع آرامگاه بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها از کف تا سقف بیش از 10 متر و مساحت فضای حرم افزون بر 420 مترمربع بوده و از کف حرم تا کف ساختمان اصلی که به در ورودی حرم منتهی می‌شود دارای 12 پله منتهی به ورودی راهرو و بین دو جایگاه مردانه و زنانه است. در نزدیکی آرامگاه بی‌بی حکیمه (س) درب کوچکی به نام «باب‌المراد» وجود دارد که به روایات متعدد ورودی غاری بوده که بی‌بی حکیمه (س) به همراه کنیز خود در آن پناه گرفته و از دست دشمنان پنهان‌شده بودند.

آستانه مقدسه حضرت بی‌بی حکیمه (س) خواهر امام رضا علیه اسلام چون مرواریدی در دل کوهستان‌های زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون همیشه فارس قرار دارد و زائرانی از جای‌جای کشور و خارج از کشور به زیارتش می‌شتابند تا بوی علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام را در جنوب و در آستان او استشمام کنند.

مردم کهگیلویه و بویراحمد مفتخر به میزیانی بیش از ۳۰۰ امامزاده هستند که در رأس آن‌ها، امامزاده بی‌بی حکیمه خاتون فرزند بلافصل امام موسی کاظم علیه اسلام و خواهر امام رضا علیه‌السلام به‌عنوان یکی از پرآوازه‌ترین امامزاده‌های جنوب کشور قرار دارد.

سالانه بالغ‌بر یک‌میلیون نفر از سراسر کشور و کشورهای حوزه خلیج‌فارس به زیارت بارگاه بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها خواهر تنی شاه‌چراغ علیه‌السلام در این شهرستان مشرف می‌شوند و به عشق اهل‌بیت علیهم‌السلام راه پرپیچ‌وخم و ناهموار زیارتگاه بی‌بی حکیمه را از میان تپه‌ماهورهای بلند گچساران می‌پیمایند تا از این چشمه گوارای معرفت و حقیقت جرعه‌ای بنوشند.

در زمان حکومت بنی‌عباس که ظلم به سادات فزونی گرفت، گروه‌هایی از اهل‌بیت علیهم‌السلام در چند دوره متوالی از مرزهای عراق خارج شدند و خود را به ایران رساندند. یکی از این گروه‌ها کاروانی به سرپرستی احمد بن موسی علیه‌السلام (شاه‌چراغ) بود که به‌قصد عزیمت به دیار خراسان وارد خوزستان شدند اما در بین راه لشکریان مأمون به این کاروان حمله کردند و هرکدام از این کاروانیان به سمتی رفتند.

حضرت بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها پس از شهادت غلام خود، به همراه کنیزش در تنگه‌ای در این منطقه پناه می‌برد و در درون غاری مخفی می‌شود و در همان‌جا براثر بیماری جان می‌سپارند. در پایان قرن سوم و اوایل قرن چهارم بقعه این امامزاده به دست ابو محمدحسن حاکم ارجان ساخته شد و در دوره‌های مختلف این کار ادامه یافت.

در دوره صفویه هم این بقعه متبرکه به دستور شاه‌عباس نوسازی می‌شود و در سال ۱۰۹۹ توسط حسن علی‌خان زنگنه و پس‌ازآن عطاالله بیک مرمت و تعمیر شد و درنهایت به دستور امیر سلطان اویس والی بهبهان بازسازی شد. این زیارتگاه در سال ۶۶ تحت مدیریت اوقاف کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت و از آن زمان ارائه خدمات عمرانی به آن آغاز شد.

فاز دوم عملیات احداث بقعه متبرکه در سال ۷۱ در ۱۲ هزار و ۷۵۰ مترمربع زیربنا انجام شد و در سال ۷۲، فاز سوم آن ادامه یافت، طرح جامع آستان بی‌بی حکیمه تا آبان ماه ۸۰ ادامه یافت و طی آن شبستان، صحن، رواق‌ها ایجاد و گنبدی به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شد که نیمی از آن در داخل کوه است.

اگرچه آبان ماه سال 93 کنگره ملی دختر امام موسی بن جعفر علیه‌السلام باهدف معرفی ابعاد مختلف شخصیت وزندگی آن بانوی بزرگوار برگزار شد اما شناساندن هرچه بیشتر بی‌بی حکیمه (س) مستلزم تلاش بیشتر مسئولین ملی و رفع مشکلات مرقد مطهر آن امامزاده است.

حضرت بی‌بی حکیمه سلام‌الله علیها شاخص‌ترین امامزاده در جنوب کشور است و این بقعه متبرکه در فاصله 700 متری جنوب غربی روستایی که به همین نام معرف است «بی‌بی حکیمه» از توابع شهرستان گچساران حدفاصل بین شهر بندری گناوه به گچساران در دامنه زرد کوه، در میان تنگی عظیم و طویل در فاصله 80 کیلومتری جنوب شرقی گچساران قرار دارد.

 

انتهای خبر/

 

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

تازه های سایت