نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
2. مهر 1395 - 21:58
دادرس عمومی دادگاه تجدید نظر اروپا از احتمال حذف نام «حماس» و «ببرهای تامیل» از لیست سازمان های تروریستی اروپا خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،خبرگزاری آلمان نوشت: «حماس» و گروه جدایی‌طلبِ موسوم به «ببرهای تامیل» در سری‌ لانکا، در دادگاه تجدید نظر اتحادیه اروپا به موفقیتی مرحله‌ای دست یافته اند و احتمال حذف این دو سازمان از فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا وجود دارد. 

 

«الئانور شارپستون» دادرس عمومی دادگاه تجدیدنظر اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه خواستار آن شد که به دلیل اشکال در فرایند شناسایی این دو به عنوان گروه‌های تروریستی، هر دوی آنها از فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا حذف شوند. 

 

اکنون قضات دادگاه باید تصمیم نهایی را بگیرند که آیا نظر دادرس عمومی را بپذیرند و این دوسازمان را از فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا خارج کنند یا بر ادامه وجود آنها در این فهرست پای‌بند بمانند. 

 

دادرسان عمومی دادگاه اتحادیه اروپا مانند کارشناسان حقوقی هستند که توصیه‌هایی برای حل پرونده‌ها به قضات دادگاه می‌کنند. البته نظر این کارشناسان تعیین‌کننده نیست، اما قضات معمولا نظر این کارشناسان را می‌پذیرند. 

 

دادگاه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ باقی ماندن هر دوسازمان حماس و ببرهای تامیل را در فهرست سازمان‌های تروریستی غیرقانونی اعلام کرد. دادگاه آن زمان دلیل آورده بود که اتحادیه اروپا در این پرونده‌ها نه برمبنای جزئیات واقعی، بلکه برمبنای آنچه در مطبوعات و اینترنت منعکس شده بودند، تصمیم‌گیری کرده بود. 

 

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را در سال ۲۰۰۱ میلادی، پس از رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آمریکا، در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.جناح سیاسی این سازمان نیز دوسال بعد در سال ۲۰۰۳ میلادی در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار گرفت. 

 

گروه نظامی جدایی‌طلب ببرهای تامیل در سری‌لانکا نیز در سال ۲۰۰۶ میلادی به فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا پیوست. این گروه حدود چهاردهه در شمال شرقی سری‌لانکا برای استقلال خود از این کشور جنگید تا این که سرانجام در سال ۲۰۰۹ میلادی مغلوب دولت مرکزی شد. 

 

حماس همواره اعلام کرده که نه یک سازمان تروریستی، که یک جنبش مقاومت است. 
 
منبع: مهر

نظرات کاربران

تازه های سایت