نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
12. مرداد 1393 - 3:45
صدراعظم آلمان از 20 ژوئیه تاکنون یعنی سه روز پس از آنکه هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین سقوط کرد با رئیس‌جمهوری روسیه گفتگو نکرده است.

به گزارش آفتاب جنوب، به نقل از ایسنا، این در حالی است که روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده بود آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در آخرین گفتگویی که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه داشت این پیام را به پوتین داده بود: اگر در زمینه کاهش شدت درگیری‌ها در اوکراین می‌توانی پیشرفتی را گزارش دهی با من تماس بگیر.

با این حال، پوتین تاکنون تماسی با مرکل نداشته است.

این در حالی است که مدت‌ها این باور وجود داشت که مرکل می‌تواند به شکلی که دیگر رهبران جهان نمی‌توانند با پوتین تعامل داشته باشد.

مرکل وعده داده بود که آلمان و روسیه در زمینه نوسازی با یکدیگر شراکت خواهند داشت. این دو رهبر همچنین در جریان مسابقات جام جهانی برزیل نیز کنار هم نشستند.

از زمانی که درگیری میان روسیه و اوکراین در زمستان سال جاری آغاز شد تا بیستم ژوئیه پوتین و مرکل دستکم ۳۰ تماس تلفنی شناخته شده داشتند.

برخی حتی گمانه‌زنی کردند که آلمان و روسیه در حال مذاکره بر سر یک توافق محرمانه "خاک در ازای گاز" که پس از حادثه سقوط هواپیمای مالزیایی فرو پاشید بوده‌اند.

براساس این گزارش در این توافق آلمان اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود را به رسمیت شناخته و روسیه نیز در ازای آن به تامین گاز پایدار و ارزان اوکراین می‌پرداخت.

این توافق با میانجی‌گری مرکل میان پوتین و پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین قرار بود برقرار شود.

یک سخنگوی دولت آلمان گزارش‌ها در خصوص چنین توافقی را رد کرده و گفت: این گزارش اساسی نداشته و تایید نمی‌شود.

طی روزهای اخیر مرکل حتی از قبل نیز از پوتین دورتر شده است و به طرح اتحادیه اروپا به منظور تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه روسیه پیوسته است.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

تازه های سایت