نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
28. آذر 1396 - 21:45
مدیرعامل اسبق شرکت نفت و گازگچساران دریادداشتی نوشت:ای کاش مدیران مستقر بر روی چاه 147 رگ سفید به جای انتشار مصاحبه و عکس های یادگاری با این غول آتشین به دنبال راه‌کارهای موثر مهار کردن این آتش عظیم باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،علی فولادی وندا در یادداشتی نوشت:50 روز از یک حادثه عملیاتی در صنعت نفت می‌گذرد؛ بدون شک فوران چاه رگ سفید نه اولین و نه آخرین حادثه برای کشوری است که بیش از سه هزار حلقه چاه نفت و گاز را بر پهنه بیش از یک سوم استان‌های خود جای داده است.

اما آنچه آهسته آهسته حساسیت این رخداد را از سطح متخصصین صنعت نفت به نخبگان جامعه و عموم مردم کشانده است، روش مواجهه مدیران ارشد وزرات نفت نسبت به این مورد و سایر موارد مشابه است.

شاید برای اولین بار است که قوه عاقله در وزرات نفت تلاش دارد از یک حادثه عملیاتی که بیش از این در چاه های نوروز، دهلران، 50 اهواز، کنگان و نفت شهر نیز اتفاق افتاده به صورت کاملا واضح و نخ نما بدون هیچ گونه روتوشی بهره برداری سیاسی کند و در حجم وسیعی اخبار، مصاحبه، گزارش و عکس‌های یادگاری این عملیات را یکی پس از دیگری با استفاه از تکنیک‌های مختلف تبلیغاتی به صورت رسمی و غیر رسمی منتشر کند و از سوی دیگر به ساخت شخصیتی قهرمان محور برای این عملیات روی آورد و عناصر سیاسی که جریان پشت پرده در وزرات نفت به دنبال استفاده از آنها در حساس ترین مناصب دولتی است را به عنوان متخصصین متبحر و راهبردی عملیات کنترل و فوران چاه به سطح جامعه معرفی می کند. تا در صورت کسب موفقیت در این عملیات به عنوان یک امتیاز در مسیر دستیابی به این مناصب از آنها بهره ببرد.

اما با گذشت یک هفته از فوران چاه 147 رگ سفید حکایت «کلاه کج و قلندری»  نقل محافل تخصصی صنعت نفت شد و تصمیم سازان پشت پرده،  افراد با تجربه و پیشکسوت این عرصه را فراخواندند، تا تحت نظر قهرمانان سیاسی کار را به سرانجام برسانند. حتی اگر قهرمان ساختگی تنها با حرکات سر و پوشش ضد حریق کنار آنها باشد و بتوانند فرماندهان میدان ندیده را همچنان به عنوان قهرمان حفظ کنند و بدون توجه به تکنیک‌های عملیات اطفا حریق و کنترل فوران چاه به دنبال رکوردشکنی باشند. اما واقعیت این است که چاه سرکش همچنان می غرد.

شاید بتوان پشت‌پرده اینکه سیاست مرد لجباز کابینه در عدم دعوت نخبگان بسیجی که با عملیات مهار و فوران چاه در دنیا صاحب سبک هستند، چیست را در سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای ارشد ستاد انتخابات کاندیدای ریاست جمهوری در سال 88 خطاب به آقای زنگنه جستجو کرد. اما در هر صورت او باید به مردم مجلس و نهاد های نظارتی پاسخگو باشد، که ادامه این لجاجت و یکدندگی در نادیده گرفتن نیروهای ارزشی و ضربه به منافع ملی با چه هدفی انجام می‌شود؟

 ادامه فوران چاه 147 رگ سفید روزی یک میلیون دلار از درآمد کشور را آتش می زند. آتش این چاه  147 که معادل سوختن روزانه 10 هزار بشکه نفت است خسارات جبرات ناپذیری را برای محیط زیست کشور به بار می آورد. از همه مهم تر میزان خسارتی است که به مخزن رگ سفید در این شرایط که تولید از چاه بدون هیچ گونه کنترلی صورت می گیرد، وارد می‌شود. مورد اخیر را می توان اصلی ترین فاجعه‌ای برشمرد که ادامه سیاست‌های زنگنه به دنبال دارد.

شاید بسیاری از نخبگان سیاسی و اقتصادی و حتی نهادهای نظارتی ندانند که ادامه چنین تولیدی از مخزن رگ سفید صدمات ویران کننده‌ای را به یکی از بهترین و کم هزینه ترین مخازن نفتی جنوب کشور خواهد زد. در چنین شرایطی باید از مسئولان ارشد نفتی کشور پرسید آیا هر شخص با هر توانی که با روش‌های کاری شما مخالف است بر علیه شما عمل می‌کند؟

آیا سیاست پیشکسوتان جهاد و شهادت و مردان عملیاتی را باد با خود برده است؟ آیا باد سیاست، نهادهای نظارتی را هم با خود برده است؟ آیا سیاست به ما اجازه می دهد بر روی منافع ملی چشم بپوشیم و به منافع حزبی را اولویت فعالیت خود کنیم؟ آیا سیاست ما را هم با خود برده است؟    . 

باید توجه داشت که در حال حاضر عملیات مهار چاه 147 میدان رگ سفید در حال انجام است که حدود 50 روز از آغاز عملیات مهار این چاه می گذرد.کارشناسان و متخصصان صنعت نفت پس از طولانی شدن پروسه مهار این چاه انتقاداتی را نسبت به سیاست های اتخاذی مسئولان ارشد وزارت نفت در مهار این چاه مطرح کرده و اعلام می کنند هر روز تاخیر در مهار این چاه روزانه بیش از یک میلیون دلار به اقتصاد کشور ضرر وارد می کند.

اما متاسفانه به جای بهره‌گیری از تجارب انباشته شده در سال‌های طولانی و انتقال این تجارب به نسل جدید مهارگران، تلاش می‌شود این انتقادات فنی، سیاسی جلوه داده شود. چنانکه در واکنش به این انتقادات، فعالیت‌های گذشته متخصصان صنعت حفاری را در مهار چاه‌ها زیر سوال برده می‌شود. در این راستا تلاش مفصلی برای زیر سوال بردن عملکرد مهارکنندگان چاه‌های ۲۴ نفت‌شهر و ۲۳ کنگان انجام می‌شود تا مقایسه‌ای بین عملکرد تیم جدید وزارت نفت و مهارکنندگان قدیمی در سطح رسانه‌ها و افکار عمومی انجام نشود.

علی فولادی وندا که در آن سالها در کنترل و مهار چاه های نفتشهر و کنگان نقش آفرینی کرده است در یادداشتی دیگر درباره این شبهات پاسخ داده و تصریح کرده است که اسناد مهار چاه 23 کنگان حتی در رسانه مربوط به روابط عمومی وزارت نفت نیز وجود دارد.

متن یادداشت علی فولادی وندا به این شرح است:

پس از تحریف فعالیت‌های ایثارگرانه در مهار چاه 24 نفت شهر این بار نوبت به چاه 23 کنگان رسیده است. این حادثه نخستین و یکی از پیچیده ترین حادثه ها در یک چاه گازی محسوب می‌شد که در عمق بیش از 66 متری به وقوع پیوسته بود.

ارتفاع ستون آتش در این آتش سوزی گاهی تا 23 متر نیز گزارش شده بود، فعالیت تلاش گران صنعت نفت برای مهار آن ، در زمره یکی از تجربیات برجسته در مواجه به حوادث مشابه در سطح جهان به شمار می‌رود. حال عده ای برای برجسته سازی فعالیت‌های خود بر روی چاه رگ سفید فعالیت های انجام گرفته در این عملیات پیچیده را تغییر داده و تحریف کرده‌اند و در مصاحبه‌ای تصویری روند خاموشی چاه 23 کنگان را در عملیاتی140 روزه عنوان کرده‌اند. آن هم در شرایطی که بر اساس واقعیت و اسناد موجود منتشر شده در این خصوص این چاه در روز 13 خرداد ماه سال 58 آغاز و در هفتم تیر ماه همان سال مهار شد.

«یا فاطمه الزهرا» رمز موفقیت عملیات غرور آفرین مهار چاهی بود که مهار آن شاید بدون استفاده از دستگاه‌های مجهز از جمله دستگاه ام ال تی امکان پذیر به نظر نمی‌رسید و در اقدامی بی‌سابقه انجام شد.

هفتم تیرماه سال  85 شروع حفاری این چاه بود و وجود نیروهای آماده باش در منطقه باعث شد آتش سوزی چاه که از سه هفته گذشته آغاز شده بود، سرانجام پس از هشت ساعت در نقاط حساس مهار شود.

به این ترتیب پس از هفت ماه نشت گاز و سه هفته آتش سوزی که روز اول نقاط حساس آن با انجام چند بار آزمایش و تزریق سیالات مهار شده بود، این چاه مهار شد. با تزریق گل حفاری، سیمان، آب و همچنین شستشوی مسیر میدان با اسید و پمپاژ آب، علائمی مبنی بر ارتباط چاه ها ظاهر شد و سرانجام آتش سوزی و نشت گاز چاه 23 کنگان، در ساعت ۱۱ و 30 دقیقه روز هفتم تیر و مقارن با شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه ( س ) و با رمز مقدس یا فاطمه الزهرا ( س ) به طور کامل مهار شد.

بدیهی است که پنجه کشیدن به فعالیت های انجام شده در سایر عملیات‌های مهار چاه، برای میلیاردها دلار سرمایه ملی که هر روز در رگ سفید به هوا می رود، هیچ سودی نخواهد داشت. ای کاش مدیران مستقر بر روی چاه 147 رگ سفید به جای انتشار مصاحبه و عکس های یادگاری با این غول آتشین به دنبال راه‌کارهای موثر مهار کردن این آتش عظیم باشند.

یادداشت از علی فولادی وندا - کنترلگر و مهار کننده چاه از سطح  و با سابقه حضور در عملیات‌های مهار چاه‌های 24 نفت شهر،23کنگان، 50 اهواز و گچساران

انتهای پیام

دیدگاه‌ها

دروود بر مرد بی ادعا درود بر مدیر و مدبر مهندس حاج فولادی ایشان بی ادعا در جهاد سازندگی در شرکت ملی نفت و گاز مخلصانه خدمت کردند و با کارنامه ی درخشان ولی بی منصفانه و بی مرامی باهش برخورد کردند اولین سرپرست و مدیر عامل نفت و گاز غرب کشور مدیر عملیات زاگرس جنوبی ومدیر اجرایی میدان نفتی بند کرخه بودند جز خوبی و نام نیک و سخت کوشی و ایثار چیزی دیگری جای نگذاشت
درود بر مهندس بزرگ و نام اشنای صنعت نفت الحق که انچه که لیاقتش رو داشتی نرسیدی اما دینت به کشور وخاکت اعدا کردی و وجدانت راحته افسوس از بی مدیریتی و بی سلیقگی از انتخاب بعضی از مدیران

نظرات کاربران

تازه های سایت