نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
10. تير 1403 - 14:29
گیاه دارویی خوراکی لگجی یکی از گیاهان پر خاصیت است که دارای خواص ضد سرطانی و ضد باکتری است و به دلیل داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی و پلی فنولی در درمان برخی از بیماری‌ها موثر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب، "لگجی" یا هندوانه کوهی به نام علمی کاپاریس، نام گیاهی بوته ای است که در شهرستان گچساران به وفور یافت می شود، که باید گفت این گیاه خواص دارویی و طبی کم نظیری است و در طب قدیم یونانی و عربی مورد استفاده قرار می گرفته است.پوست این گیاه آرام کننده ، معرق و ملین است و در رفع سرفه و تسکین حملات آسم موثر است.

گفته می شود این گیاه دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است که از جمله خواص دارویی این گیاه می توان به بالا بردن مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی، خاصیت ضد نفخ، تحریک و تقویت کبد و ضد عفونی کردن کلیه ، بواسیر و رماتیسم ونیز شستشوی روده اشاره کرد.

این میوه پرخاصیت درمناطق مختلف گچساران همچون حاشیه و بیابان های اطراف شهر از اواخرتیرماه به بار می نشیند و باردهی آن تا اوایل مهرماه ادامه دارد.

تنها تعداد کمی از مردم گچساران با این میوه آشنایی چندانی دارند و با جمع آوری این هندوانه های کوهی از آن برای تهیه ترشی و انواع چاشنی های غذایی استفاده می کنند و به ندرت از میوه رسیده آن به صورت تازه مصرف می کنند.

این گیاه در نقاط دیگر کشورمان همچون استان ایلام، فارس، کرمانشاه، خوزستان وبوشهر نیز رشد می کند و با اسامی متعدد همچون کَبَر، لیجین، خاروک یا علف مار نیز شناخته می شود.

 

تصاویر تکمیلی: 

نظرات کاربران

تازه های سایت