نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
4. تير 1395 - 19:47
تاجگردون دراظهار نظری گفته بود که هر اقدامی مدیران انجام می‌دهند به نام وی ثبت می‌شود و از این موضوع گلایه کرده بود.

به گزارش آفتاب جنوب،درهفته گذشته که نیمه آن در پایان بهار و نیمه‌ای در آغاز تابستان قرار داشت، اخبار سیاسی کهگیلویه و بویراحمد هم مانند تابستان پیش‌رو داغ بود و هم خنکای نسیم بهاری داشت. محمدرضا نیکبخت که در دهمین دوره انتخابات مجلس کاندید بود، در مصاحبه با صبح زاگرس دست روی نقطه ضعف استاندار گذاشت و وی را به چالش اشتغال دعوت کرد. در آن سوی این دیار باز هم ماجراهای نامه‌نگاری‌های تاجگردون ادامه پیدا کرد و نامه وی این‌بار از قلب دانشگاه آزاد واحد گچساران سر درآورد و در آخرین بخش مهم از اخبار سیاسی استان کهگیلویه و بویراحمد در هفته گذشته استمرار اقدام تحسین برانگیز دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در برخورد با مدیران متخلف است.

عزم جزم دادگستری استان

هنگامی که برای اولین بار خبر دستگیری برخی مدیران متخلف در استان از سوی دادگستری کل کهگیلویه و بویراحمد رسانه‌ای شد، امیدها برای مقابله با تخلفات اداری در ادارات کهگیلویه و بویراحمد بیش از پیش افزایش پیدا کرد، سخنان قاطع رییس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در برخورد با مدیران متخلف نشان از عزمی قاطع داشت و هنگامی که خبر دستگیری دو مدیر شهرستانی و یک مدیر استانی رسانه‌ای شد، نشان دیگری از این عزم بود.

خط و نشان‌های رییس کل دادگستری استان با صدور حکم برای 10 مدیر سهل‌انگار و یا متخلف در کهگیلویه و بویراحمد به واقعیت می‌پیوست و نشانی دیگر از استمرار عدم چشم‌پوشی سیستم قضایی استان از تخلفات اداری بود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بارها در تریبون‌های مختلف پارتی بازی را یکی از مشکلات اساسی سیستم اداری کهگیلویه و بویراحمد دانست و البته موسی خادمی در حالی از طایفه گرایی و پارتی بازی انتقاد می‌کرد اما وجود رشوه در ادارات استان را رد کرد.

موضوع پارتی بازی به معضل بزرگ ادارات استان تبدیل شده است، معضلی که فراگیری آن در حال تبدیل این ناهنجاری به هنجار است و گویی همگان باور کرده‌اند که اگر در یک سیستم اداری آشنایی وجود نداشته باشد، انجام فرآیند‌های یک کار اداری غیرممکن است. این واقعیت تلخ را شاید مدیران کهگیلویه و بویراحمد رد کنند اما جامعه و مردم آن را واقعیت ساختار اداری می‌دانند و از آن می‌نالند. متاسفانه وجود ساختار عشیره‌ای در استان به استمرار این موضوع دامن زده است و یک برنامه جامع و هدفمند لازم است تا موضوع پارتی‌بازی و تسریع در روند کارها به علت‌ رابطه‌های نسبی و سببی از ادارات کهگیلویه و بویراحمد برچیده شود.

حال که موضوع مدیران و تخلفات اداری داغ است، بد نیست که نگاهی گذرا به وضعیت اداری استان داشته باشیم. ادارات کهگیلویه و بویراحمد در بسیاری موارد حجیم شده و عدم رعایت شایسته‌سالاری، بازدهی ساختار اداری در این استان تنزل داده است. امروزه در برخورد با بسیاری از ادارات در استان با حجم بالایی از نیروهایی برخورد می‌کنیم که با عناوین مختلف وارد ساختار شده‌اند و سپس در پست‌های اداری قرار گرفته و جایی که باید باشند ایفای نقش نمی‌کنند.

در اغلب شهرداری‌های استان با مازاد نیرو روبرو هستیم اما هنگامی که مردم برای یک کار اداری به سیستم شهرداری مراجعه می‌کنند، زمان زیادی از آنها به سبب اینکه تعداد نیروهای پاسخگو کم است،  اتلاف می‌شود. سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که این نیروهای مازاد در چه بخش‌هایی به کار گرفته می‌شوند که سبب تسریع در امور مردم نمی‌شود؟

ساختار اداری حجیم و کم بازده در کل ایران مورد مناقشه اهل فن است اما این ساختار در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل گرایش مردم به استخدام دولتی، بیکاری، نبود امکان اشتغال در بخش خصوصی و در نهایت وعده‌های سیاسیون به مردم برای استخدام دولتی آنها موجب شده است که حجم بخش اداری استان فربه شود و در برخی ادارات حتی شاهد جابجایی نیروهای شرکتی از حالت خدماتی به نیروی اداری هستیم و این یعنی دخالت کارفرما در امور جذب نیرو توسط شرکت‌های پیمانکاری.

حال در بخش ساختار اداری، رسیدگی به تخلفات اداری و بازخواست مدیران را سیستم قضایی استان بر عهده گرفته و حرکتی را در این زمینه آغاز کرده است اما این حرکت به تنهایی کافی نیست و بخش اجرایی استان نیز باید به کمک این حرکت بیاید و در راه اصلاح ساختار اداری کهگیلویه و بویراحمد قدمی بردارد. استاندار کهگیلویه و بویراحمد هرچند بارها مخالفت خود را با وضعیت موجود در بخش اداری استان اعلام کرده است اما برنامه‌ای برای ایجاد تحرک و پویایی در سیستم اداری استان ارائه نکرده است و حتی بخش زیر مجموعه خود مدیریت استان، یعنی استانداری نیز چندان پویا و دارای تحرک و به اصطلاح چابک نیست.

غلامرضا مزارعی رییس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد که قطعا با اقدام خود در زمینه برخورد با تخلفات، سهل‌انگاری‌ها و تنگ‌نظری‌های مدیران استان در ذهن مردم این استان خواهد ماند در نشست خبری خود در همین هفته، دربخشی از سخنانش که ناظر به همین موضوع مورد بحث است گفت: «به زودی حتی به باغ شهرهای ورود پیدا می کنیم و حتی خطابمان به مدیرانی است که بدون رعایت تشریفات امتیاز داده اند و جرم را تسهیل کرده اند.»

این جمله باید لرزه بر تن مدیران بیاندازد تا در قبال امضاهایی که می‌زنند، مسئول باشند و پای آن بایستند. در برخی موارد شاهدیم که برخی از متخلفان در ساخت و سازها حتی مجوز دارند، قطعا تمام افرادی که پای مجوز را امضا و مهر کرده‌اند در قبال آن مسئولند. امیدواریم که دادگستری کل استان با رسانه‌ای کردن اقدامات خود در این زمینه به فرهنگسازی اجرای تام و تمام قانون در ادارات نیز کمک کند و اجرای قانون ولو از ترس اعمال مجازات در صورت بی‌قانونی در ادارات استان به یک فرهنگ تبدیل شود.

دعوت به چالش اشتغال

محمدرضا نیکبخت کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه بویراحمد و دنا در گفت‌وگویی رسانه‌ای استاندار کهگیلویه و بویراحمد را به چالش اشتغال دعوت کرد و از موسی خادمی خواست که عملکرد خود در زمینه اشتغال را منتشر نماید.

پاشنه آشیل عملکرد موسی خادمی در کهگیلویه و بویراحمد بحث اشتغال است که خود و معاون اقتصادی‌اش تمام توان خویش معطوف به عادی سازی این حجم از بیکاری کرده‌اند. در حالی در آمارهای رسمی کشور کهگیلویه و بویراحمد در رتبه آخر یا ماقبل آخر در زمینه اشتغال و به تبع آن رتبه اول و دوم بیکاری قرار می‌گیرد که خادمی و معاونش در اتاق استانداری کهگیلویه و بویراحمد با تبسمی می‌گویند که همیشه همینطور بوده است.

وضعیت اشتغال در استان اسف‌بار است و تعطیلی اغلب واحدهای تولیدی به رکود در ایجاد اشتغال و افزایش بیکاری در این استان منجر شده است. عدم توانمندی تیم مدیریتی استان در بازگرداندن واحدهای راکد به چرخه تولید و افزایش رکود روزافزون همه و همه بش اشتغال استان را تحت تأثیر خود قرار داده و جذاب‌ترین حوزه نقد استاندار کهگیلویه و بویراحمد در طول سه سال مدیریت بحث اشتغال و بیکاری است که در آن موسی خادمی جز اینکه بگوید "همیشه همینطور بوده"حرف دیگری برای گفتن ندارد.

بهرحال استاندار کهگیلویه و بویراحمد حدود سه سال است که مدیریت ارشد استان را بر عهده دارد و حالا زمان آن رسیده است که شفاف و واضح در زمینه عملکرد خود با مردم و رسانه‌ها صحبت کند. سکوت و توجیه بدترین شیوه‌ای است که خادمی در پیش گرفته و البته حنای توجیه‌های استاندار رنگ باخته است. خادمی باید آمار بیکاران را در آغاز به کار خود و در امروز بیان کند و فعالیت‌هایی که در نتیجه تصمیمات و اقدامات وی منجر به ایجاد اشتغال شده‌اند را به اطلاع افکار عمومی برساند.

چالش اشتغال برای استانداری که تاکنون یکبار آمار بیکاران و اخراج‌های بخش خصوصی به واسطه رکود در صنایع را در دوران مدیریت خود اعلام نکرده است، از چالش آب یخ سخت تر است.

تاجگردون و نقض اظهارات هفته گذشته

در هفته گذشته اظهارنظرهای غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی را بررسی کردیم، در یکی از آنها تاجگردون گفته بود که هر اقدام مدیران انجام می‌دهند به نام وی ثبت می‌شود و از این موضوع گلایه کرده بود. در تحلیل هفته گذشته گفتیم که از این پس نامه‌های دیگری از تاجگردون را خواهیم دید.

در این هفته اما به هفت روز نکشیده تاجگردون پاسخ این سوال را که چرا هر اقدامی مدیران انجام می‌دهند به نام وی نوشته می‌شود، داد. البته نه به صورت رسمی و علنی و در مصاحبه با رسانه‌ای خاص بلکه با ارسال نامه‌ای به رییس دانشگاه آزاد واحد گچساران!

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران به دلایلی از سمت خود استعفا می‌دهد و مورد پذیرش رییس این دانشگاه قرار می‌گیرد که تاجگردون به این موضوع واکنش نشان داد و با ارسال نامه‌ای خواستار تجدید نظر رییس دانشگاه گچساران در موافقت با استعفای حجت الاسلام خواجه‌زاده می‌شود. هرچند تاجگردون در این نامه صراحتا می‌گوید که قصد دخالت در امور دانشگاه را ندارد اما این نوع نامه‌نگاری کمی عجیب به نظر می‌رسد.

برداشت در مورد علل ارسال نامه فوق را به خوانندگان محترم می‌سپاریم. ولی از آقای تاجگردون باید بپرسیم که با این روال می‌خواهید هر اقدامی که مدیران انجام می‌دهند، به نام شما ثبت نشوند؟

انتهای پیام/م

دیدگاه‌ها

تاجگردون ممکنه سرت رو از تو برف در بیاری شایدم مردم رو .. فرض میکنی

نظرات کاربران

تازه های سایت