نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
28. ارديبهشت 1395 - 10:50
کارنامه فائزه هاشمی پر از اظهارات شاذ و رفتارهای هنجار شکنانه در طول دو دهه گذشته است؛ فائزه این روزها مشغولیتی جدی پیدا کرده است به طوری که با حضور در محفل بهائیان اقدام به انتشار عکس خود با یکی از سران بهائیت کرده است؛ این اقدام فائزه مورد اعتراض آیت ا... نیز واقع شد.

به گزارش آفتاب جنوب،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فائزه هاشمی بهرمانی دختر دوم اکبر هاشمی رفسنجانی، همسر حمید لاهوتی دندان‌پزشک و فرزند آیت‌الله حسن لاهوتی است.

فائزه هاشمی که نماینده مردم در مجلس پنجم شورای اسلامی بود، با راه نیافتن به مجلس ششم از فعالیت های سیاسی کنار کشید. او در سال 1388 و در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم سکوت 10 ساله خود را شکست. اقدامات ساختارشکنانه او در سال 1388 تا آنجا بود که در دیماه 1390 به فعالیت تبلیغی علیه نظام به 6 ماه حبس و 5 سال محرومیت از عضویت و فعالیت در احزاب و ... محکوم شد.

عده‌ای معتقد هستند حیات سیاسی فائزه هاشمی با شکست وی در انتخابات مجلس ششم به پایان رسید اما آنچه که مشخص بود، فعالیت های فائزه هاشمی در قالب جدیدی شکل و نمود پیدا کرد و آغاز حاشیه های وی مربوط به همین دوران بود.

توقیف نشریه دردسر ساز و حرمت شکن فائزه

فائزه هاشمی در سال 1377 اولین روزنامهٔ مربوط به زنان یعنی روزنامه زن را منتشر کرد و مدیرمسئول آن بود.روزنامه زن به دلیل درج اخبار سیاسی، نقد حجاب اسلامی، حمایت از فمینیسم، چاپ کاریکاتوری از آروین پیرامون دیه زنان و چاپ پیام نوروزی فرح دیبا در ستون «محرمانه نیست»، پیش از پایان سال 1377، ابتدا در بهمن 1377 به مدت دو هفته و بار دیگر در 17 فروردین 1378 برای همیشه توقیف شد.

او در 4 اسفندماه 1387 در مصاحبه با پایگاه اینترنتی الشروق الجزایر، خواستار اختیاری شدن حجاب در ایران شده و گفته بود: «به عقیده من حجاب همچنان که در کشورهای اسلامی معمول است، باید در ایران هم اختیاری باشد نه اجباری.»

فائزه‌هاشمی در سال 1383 به لندن رفت تا در انگلیس تحصیلات خود را تکمیل کند. او در ابتدا قصد داشت زبان انگلیسی خود را کامل کند؛ اما رشته حقوق‌ بشر را انتخاب و در دانشگاه یو‌اس‌ال تحصیلات خود را آغاز کرد.

فائزه تا سال 1386 در لندن بود. او که گفته بود از سیاست خداحافظی کرده، در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 دوباره فعالیتهای سیاسی خود را آغاز کرد.

فائزه هاشمی در اواسط اردیبهشت ماه 1388، در یک برنامه صبحگاهی در شبکه دوم سیما به عنوان رئیس فدراسیون ورزش زنان حرف‌هایی از همین جنس زد و گفت: «متأسفانه بعد از انقلاب ما یکسری رفتارها برای خانم‌ها ارزش شد، رنگ مشکی ارزش شد، چادر مشکی، مانتو مشکی، مقنعه مشکی، روسری مشکی و رنگ‌های تیره و مرده ارزش شد. این ارزش‌ها خوب نبود... متأسفانه در سال‌های اخیر سیاست‌ها به سمتی می‌رود که زنان را بیشتر خانه‌نشین کنند.»

فائزه هاشمی از پرکارترین افراد در انتخابات ریاست جمهوری دهم بود و در حمایت از کاندیداتوری میرحسین موسوی سنگ تمام گذاشت؛ ساماندهی دختران فیروزه‌ای شاید نقطه عطف فعالیت‌های تبلیغاتی فائزه برای ستاد موسوی بود که ظهور و بروز بسیاری یافت. دختران فیروزه‌ای قرار بود همه آنچه پس از انقلاب ارزش شده بود را کنار بزنند و با لباس و روسری‌های نامتعارف و آرایش سبز ظاهر شوند. چنین هم شد و بزرگ‌ترین اجرای دختران فیروزه‌ای در مراسم سالگرد دوم خرداد در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

پایان انتخابات88 برای فائزه هاشمی، پایان فعالیت‌های انتخاباتی‌اش نبود و از همان ابتدا در برنامه‌ریزی و هدایت آشوب‌ها نقش‌آفرینی ویژه‌ای کرد. او 26 خردادماه 1388، یعنی چهار روز پس از انتخابات در تجمعی مقابل جام‏جم (ساختمان صداوسیما) و در میان آشوب‌گران صریحاً اعلام کرد که "ما ول نمی‌کنیم!" چند روز پس از اعلام نتایج انتخابات و درگیری‌های پراکنده‌ای که در برخی خیابان‌های شمالی تهران صورت گرفت، رسانه ملی تصاویری از حضور فائزه هاشمی در میان اغتشاشگران منتشر کرد که او در حال تحریک آنان به ادامه حضور در خیابان بود.

روز شنبه 30 خردادماه 1388 و پس از خطبه‌های نماز جمعه مقام معظم رهبری و اتمام حجت با اغتشاشگران برای پایبندی به قانون، بار دیگر فائزه با شرکت در تجمع دیگری در خیابان آزادی، با تحریک معترضان، به تداوم اغتشاشات پرداخت و به همین دلیل توسط مأموران نیروی انتظامی دستگیر شد. فائزه هاشمی بعد از آزادی مدعی شد که قصد ایجاد ناآرامی و تحریک آشوبگران را نداشته و به دلیل گرسنگی در آن حوالی به دنبال ساندویچ می‌گشته است اما "حسن لاهوتی" فرزند فائزه همزمان با دستگیری وی، در مصاحبه با تلویزیون BBC اعلام کرد که مادر و بستگانش به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی در روز شنبه دستگیر شده‌اند. وی مدعی شد که از مادرش خواسته‌اند تا متعهد شود دیگر در تجمعات شرکت نکند.

در نخستین هفته بعد از انتخابات 1388 فایل صوتی 11 دقیقه‌ و 9 ثانیه‌ای از تحلیل‌های فائزه هاشمی درباره انتخابات و حواشی‌ آن منتشر شد که در قسمت‌هایی از آن فایل صوتی وی به رهبر معظم انقلاب توهین کرده بود.
در بخش‌هایی از سخنان فائزه هاشمی که عیناً از روی فایل صوتی پیاده شده آمده است: «(آیت‏‌الله) خامنه‌ای احمدی‌ نژاد رو می‌خواست. (آیت‏‌الله)خامنه‌ای تو این همه دوره کی رهبر بوده؟ تنها دوره‌ای که رهبر بوده الانه. چرا نخواد؟ احمدی‌ نژاد با پشتوانه اون این کارا رو می‌کنه؟...» البته این اولین و آخرین توهین فائزه هاشمی به مسئولان عالی‌رتبه نظام نبود.
 
دفاع تمام قد فائزه از انقلاب مخملی
فائزه مدت کوتاهی پس از آزاد شدن در مصاحبه با یکی از سایت‌های حزب کارگزاران، ضمن تکرار ادعاهای قبلی‌اش درباره تقلب در انتخابات مدعی شد که جمهوریت از نظام رخت بربسته و تبدیل به حکومت اسلامی شده است. او همچنین در واکنش به برخورد با متهمان اغتشاشات سال 1388 مدعی شد: «برای افراد بی‌گناه پرونده‌سازی می‌کنند و برعکس پرونده‌دارها را به مقام و پست می‌رسانند.» او در مصاحبه خود "انقلاب مخملی" را نوعی فرافکنی خواند و گفت: «انقلاب مخملی در مفهوم عام آن می‌تواند به معنی اصلاح‌طلبی و بیان مسالمت‌آمیز ضرورت اصلاحات و تلاش برای انجام آن باشد که چیز بدی نیست.»
 
اغتشاشات 16 آذر به رهبری فائزه هاشمی
حضور فائزه پس از بازداشت یک روزه، بیشتر به فضای رسانه‌ محدود شده بود و او تلاش می‌کرد تا با مصاحبه‌های متعدد با رسانه‌های داخلی و خارجی، همچنان تنور فتنه را داغ نگه دارد، 16 آذرماه 1388، روز بازگشت دوباره او به عرصه آشوب‌های خیابانی؛ آن هم در فازی تازه و با رهبری و هدایت اغتشاشات بود.
 
لیدری فائزه در هتک حرمت عاشورای 88
هنوز چند ساعت از خاموش شدن آتش اغتشاشات در روز عاشورای 1388 نگذشته بود که منابع خبری از حضور فائزه هاشمی رفسنجانی به همراه 15 نفر از بستگان خود در آشوب‌های این روز خبر دادند تا او یک بار دیگر هم آشوبگران را تنها نگذاشته باشد. او در جریان هتک حرمت عاشورای حسینی در کنار عناصر ضدانقلاب، بهایی‌ها، عوامل منافقین و سلطنت‌طلب‌ها به میدان آمد و به تحریک و افزودن بر دامنه ناآرامی‌ها پرداخت. انتشار این خبر با واکنش تند و شدید مردم داغ‌دیده از هتک حرمت عزای سیدالشهدا (ع) روبه‌رو شد؛ تا جایی که سایت‌های نزدیک به فائزه، حضور او در اغتشاشات عاشورا را دروغ خواندند و آن را تکذیب کردند اما روز بعد، خبرگزاری فارس فیلمی را منتشر کرد که مؤید حضور او در میان آشوبگران و همراهی با آنان در روز عاشورا بود.
 

مصاحبه با وب سایت ماهنامه فارین پالیسی

فائزه هاشمی در اواسط شهریورماه سال 1389 در مصاحبه با نشریه "فارین پالیسی"، متعلق به ساموئل هانتینگتون نظریه پرداز جنگ تمدن‏ها، دلیل اصلی عدم برخورد با خود را این دانست که او فرزند هاشمی است و گفت: «اگر دختر آقای هاشمی نبودم حتماً این آزادی نصیبم نمی‌شد، حس بسیار بدی است.»
 
دستگیری فائزه برای دومین بار در ولیعصر
فائزه هاشمی که در تمام تجمع‌های غیرقانونی بعد از انتخابات سال 1388 حضور داشت، عصر روز 1 اسفندماه 1389 در خیابان ولیعصر (عج) بالاتر از تقاطع فاطمی بازداشت شد. او در حالی بازداشت شد که در حال تحریک کردن عابران پیاده در این مسیر برای تجمع و سردادن شعار علیه نظام بود.

حضور فائزه هاشمی در تجمع‌های غیرقانونی متعدد روزهای 25 خرداد، 30 خرداد، روز قدس، 13 آبان، 16 آذر، روز عاشورا در سال 1388 و تجمع غیرقانونی 1 اسفندماه 1389 به عنوان آخرین نمونه به دعوت ضدانقلاب مقیم خارج، صورت گرفت. فائزه هاشمی پس از اینکه مدعی شد برای خرید لباس به خیابان آمده بود، آزاد شد.

 

توهین به نظام در گفتگو با سایت ضد انقلاب

فائزه هاشمی 2 اردیبهشت‌ماه 1390 در مصاحبه با سایت ضد انقلابی روز آنلاین با توهین به مسئولان کشور آنان را اراذل‌واوباش نامید! وی در بخشی از این مصاحبه مدعی شد: «مملکت در حال حاضر توسط اراذل‏واوباش اداره می‌شود، حاکمیت جریان لباس شخصی‌ها را بوجود آورده؛ ولی الان اینقدر قدرتمند شده که دیگر خودشان هم نمی‌توانند با آن برخورد کنند.»
 

آقای خمینی نه امام خمینی!

پس از مصاحبه نشریه نسیم بیداری با فائزه هاشمی در اواخر اردیبهشت ماه 1390 و چاپ کلمات "امام" و "مقام معظم رهبری" از قول وی در متن مصاحبه، فائزه در واکنش به این اقدام نشریه تأکید کرد که این ادبیات من نیست! من به جای این دو کلمه میگویم "آقای خمینی"، "آقای خامنه‌ای"!
سید محمد هادی طباطبایی، برادر مدیرمسئول نشریه نسیم بیداری در وبلاگ خود "وبلاگ گوشه‌نشین" خبر داد که فائزه هاشمی در تماس‌هایی با این نشریه به استفاده از برخی کلمات در متن مصاحبه اعتراض کرده و خواستار عذرخواهی این نشریه شده است؛ فائزه هاشمی در اعتراض به بخش‌هایی از متن مصاحبه‌اش با نشریه نسیم بیداری گفته بود: «از قول من نوشته‌شده "مقام معظم رهبری"، من اصلاً توی عمرم اینو نگفتم، همیشه میگم آقای خامنه‌ای! اصلاً این برای من خوب نیست که از زبون من بنویسن مقام معظم رهبری، این حرف من نیست و اصلاً به ادبیات من نمی خوره... از قول من نوشتن که "آقای هاشمی، یار امام بوده"، درحالی‌که من اصلاً به آقای خمینی نمی‌گفتم امام، همیشه می‌گفتم و الآن هم میگم آقای خمینی و اصلاً قبول ندارم که آقای هاشمی، یار آقای خمینی بودن و از این حرفا، بلکه میگم همراه آقای خمینی بودن و به ایشون کمک کردن...»

خاطرات 6 ماهه فائزه با اوین

مصاحبه فائزه با سایت روز آنلاین باعث شد محسنی‌اژه‌ای دادستان کل کشور خبر دهد که پرونده‌ای قضایی برای فائزه‌هاشمی به اتهام مصاحبه با سایت روز آنلاین تشکیل شده است.

فائزه هاشمی روز 3 دیماه سال 1390 به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به صورت غیرعلنی در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. پرونده وی با اعلام جرم دادستانی تهران تشکیل شد و اتهام انتسابی به او نیز ناشی از مصاحبه‌اش با سایت «روز آنلاین» بود که در 13 دیماه با رأی ابوالقاسم صلواتی، قاضی دادگاه به 6 ماه حبس و 5 سال محرومیت از عضویت و فعالیت در احزاب، گروه‌ها و انجمن‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.
پس از صدور رأی اولیه، وکیل وی بلافاصله به حکم، اعتراض و درخواست تجدیدنظر کرد؛ اما حدود 3 ماه بعد و در روز سه‌شنبه 8 فروردین‏ماه 1391، دادگاه تجدیدنظر تهران رأی دادگاه بدوی را بدون هیچ‌گونه تغییری تأیید کرد. فائزه هاشمی 2 مهرماه سال 1391 برای گذراندن دوران محکومت راهی زندان اوین شد.
 
سازماندهی شورش‌های زندان زنان
فائزه هاشمی در 29 اسفندماه 1391 پس از گذراندن دوران محکومیت خود از زندان اوین آزاد شد. زمانی‏که وی در زندان دوران حبس خود را می‏گذراند، بروز برخی مسائل در زندان، موجب گشایش پرونده جدیدی برای وی شد.
در زندان اوین تجمعی اعتراضی در بند نسوان به بهانه نصب دوربین در برخی قسمت‌ها، ایجاد محدودیت در تماس تلفنی برخی زندانیان و بستن در محوطه هواخوری صورت گرفت که طی آن شعارهای تندی سر داده شد. مسئولان زندان این اقدام را «سازمان‌یافته» دانسته و فائزه هاشمی را برای تنبیه انضباطی به انفرادی منتقل کردند؛ گر چه او هدایت تجمع را رد و حضورش در آن را صرفاً حمایت از مطالبات مطرح شده عنوان کرده بود، شورای انضباطی بر اساس ماده 175 آئین نامه اجرایی سازمان زندان‌ها، فائزه هاشمی را به‌ دلیل اغتشاش به مدت 5 روز به انفرادی منتقل کرد.
فائزه هاشمی در گفتگویی با روزنامه بهار در اواسط فروردین ماه 1392، در مورد اصرار به ماندن در زندان گفت: « می‌خواستم همه 6 ‌ماه محکومیت خود را به صورت کامل بگذرانم... و ترجیح می‌دادم سال تحویل را در جمع دوستانم در زندان باشم؛ چون زندان یک تجربه جدید بود. من سال‌های سال هنگام تحویل سال کنار خانواده بودم، اما شرایط جدید متفاوت بود. دوست داشتم کنار دیگر زندانی‌های زن باشم.»
 
"بهایی، منافق و لائیک" دوستان فائزه هاشمی در زندان
هاشمی در این گفتگو هم‌بندی‌های خود را این‌گونه معرفی کرد: «تعدادی از خانم‌هایی بهایی، تعدادی از سازمان مجاهدین، دو خانم مسیحی، دو نفر از گروه مادران عزادار پارک لاله، تعدادی بچه‌های سبز و خبرنگار و یک خانم عراقی و چند نفری هم لاییک و چپ.»
 
زندان، نقطه عطف زندگی فائزه هاشمی
فائزه هاشمی در خصوص دوران محکومیتش در زندان به خبرنگار روزنامه بهار گفت: «خیلی خوب بود. تجربه بسیار قشنگی بود، انسان‌های بزرگی که با آن‌ها آشنا شدم، روابط و فضای بین زندانی‌ها و... تجربه ‌گران‌بهایی بود. آنجا فضایی ایجاد شده که ماحصل خود زندانیان است؛ نه این‌که زندانبان‌ها یا مأموران کار خاصی می‌کردند، نه اتفاقاً با آن‌ها بحران‌های بسیاری داشتیم ولی فضا و شرایط زندان برایم تجربه بسیار مهمی بود و یک نقطه عطف در زندگی من به شمار می‌رود که به آن افتخار می‌کنم و بسیار هم آن را دوست دارم.»
 
سمت جدید فائزه در زندان
فائزه در بیان خاطرات خود در روزنامه بهار از سمت جدیدش گفت: «قانون آنجا این است که هر کس انتخاب می‌شود سه ماه وکیل بند است. آنجا خانم منیژه که وکیل بند بود به مرخصی رفت. همان شب انتخابات گذاشتند که یک نفر به عنوان جایگزین انتخاب شود تا او بازگردد. رسم آنجا این‌طور است که کسی نامزد نمی‌شود و زندانی‌ها به هر کس که می‌خواهند رأی می‌دهند. اکثریت به من رأی دادند. خانم منیژه که بازگشت وکیل بندی را به او تحویل دادم و گفتم که شما خودتان ادامه دهید، اما دوره او که تمام شد و انتخابات را برگزار کردند، دوباره من به عنوان وکیل بند انتخاب شدم که تا 10 ‌روز قبل از آزادی هم وکیل بند بودم.»
 
اعتراض پدر به فائزه در خصوص روابط خوب او با مجاهدین و بهایی‏ها
فائزه هاشمی، همچنین درباره ملاقات آیت‌الله هاشمی با خود گفت: «بیشتر احوال‌پرسی‌ بود و وضعیت زندان را برایش توضیح دادم. بابا نیز گله‌های آن طرف را منتقل کرد که چرا به مجاهدین، منافقین نمی‌گویم یا چرا روابط خوبی مثلاً با مجاهدین و بهایی‌ها دارم.»
وی در خصوص تأدیب شدن خود در زندان گفت: «چون خودم را مجرم نمی‌دانستم، در پیگیری آرمان‌هایم راسخ‌تر شده‌ام؛ ضمن این‌که نگرانی برای بازگشت به زندان ندارم.» او در پایان این گفت‌وگو تاکید کرد: «خود را شیر زن می‌دانم، ولی‌ نه‌تنها شیر زن این خانواده.»
عکس یادگاری با عنصر بهایی
کارنامه فائزه هاشمی پر از اظهارات شاذ و رفتارهای هنجار شکنانه در طول دو دهه گذشته است؛ فائزه این روزها مشغولیتی جدی پیدا کرده است به طوری که با حضور در محفل بهائیان اقدام به انتشار عکس خود با یکی از سران بهائیت کرده است؛ این اقدام فائزه مورد اعتراض آیت ا... نیز واقع شد.
واکنش فائزه به اعتراض رسانه ها نسبت به این اقدام وی قابل توجه بود؛ فائزه مدعی شده است «دست توی دماغت هم بکنی سایت ها منتشر می‌کنند».
به نظر می رسد شکست فائزه در ورود به مجلس ششم آنقدر سنگین بود که برای ادامه حیات سیاسی خود ناگزیر شد پایگاه اجتماعی دیگری برای خود دست و پا کند و از این رو به دامن ضد انقلاب و فتنه گران پناه برد تا در این مسیر بتواند شکست های قبلی خود را جبران کند.
 
انتهای پیام/l

نظرات کاربران

تازه های سایت