نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
6. ارديبهشت 1395 - 21:16
جیه با 13 سال سن راهی خانه بخت شده و حالا به قاب عکس عروسی‌اش نگاه می‌کند. استیکرهای انیمیشن «ماشین‌ها» اما چون وصله‌ای ناجور کنار قاب عکس و بر روی دیوار جا خوش کرده‌اند.

به گزارش آفتاب جنوب،جیه (Jie) تنها سه روز پس از آشنایی در سال نو چینی‌ها با شوهر 16 ساله خود ازدواج کرد. دیری نپایید که او باردار شد. 

 

شاید این تصویر با چین مدرن همخوانی نداشته و بیشتر شبیه امپراتوری‌های کهن چین باشد؛ در آن روزها ازدواج در سنین پایین به خصوص برای دخترها امری مرسوم بود. اما هر چه که باشد، تعداد عروس و دامادهای نوجوان چینی امروزه در مناطق فقیرنشین و روستایی چین کم نیست

 

دلایل این مسئله نیز کاملا پیچیده و متعدد هستند.  بالا رفتن فشار اقتصادی، تغییر الگوهای اجتماعی و همچنین تغییر الگوهای جمعیتی باعث شده تا سنت‌های دیرینه مردم چین دوباره رنگ واقعیت به خود گیرد؛ سنت‌هایی که رهبران کمونیست چین همواره در تلاش برای ریشه کن کردن آن‌ها بوده‌اند. 

 

مویی ژیائو، عکاس چینی، در سال 2014 به سراغ جیه و شوهرش در استان یونان در جنوب غربی چین رفت. عروس‌های نوجوان در آن منطقه کم نبودند و جیه نیز جوان‌ترین عضو آن‌ها بود. مویی ژیائو، عکاس 24 ساله، چندین عکس از این عروس‌های نوجوان چینی گرفت و همان مجموعه از عکس‌ها باعث شد تا وی از موسسه مگنوم بورسیه دریافت کند. 

 

ژیائو می‌گوید: «تقریبا تمام دخترانی که من در روستاهای آن منطقه دیدم تا قبل از سن 18 سالگی ازدواج کردند و برخی از آن‌ها واقعا کوچک بودند. مردم محلی فکر می‌کنند که ازدواج در آن سنین امری عادی است.» 

 

دختران نوجوان چینی به خانه بخت می‌روند!

جیه دوست نداشت که زود باردار شود، اما از روش‌های پیشگیری اطلاعی نداشت 

 

ژیائو حدود 18 روز در آن حوالی مستقر شد. او دریافت که ازدواج در سنین پایین نه بر اثر فشار والدین است و نه نتیجه روابط دختران و پسران. او می‌گوید: «من هیچ اجباری در کار ندیدم. بچه‌ها خوشحال هستند، انگار که عاشق می‌شوند.» او می‌گوید که آن دختران نوجوان چندان تمایلی نداشتند که نام کاملشان در رسانه‌ها مطرح شود. 

 

منع قانونی؟ 

جیانگ کوآنبائو، استاد دانشگاه جیائوتونگ، سن قانونی ازدواج در چین برای پسران 22 سال و برای دختران 20 سال است، اما در صورت عدم رعایت این قانون، هیچ مجازات و جریمه‌ی مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است. 

 

در مناطق روستایی، مادامی که طرفین مراسم ازدواج برگزار کنند و ضیافتی بدهند، ازدواج صورت گرفته و ثبت رسمی آن زمانی خواهد بود که آن‌ها به سن قانونی برسند. به عقیده آقای کوآنبائو، به همین دلیل است که نمی‌توان از آمار رسمی ازدواج در سنین پایین در چین صحبت کرد. با این وجود، آمارهای رسمی چین نشان می‌دهند که میانگین سن ازدواج در این کشور در حال افزایش است و به 26 برای مردان و به 24 برای زنان رسیده است. 

 

اما داستان‌های مربوط به عشق نوجوانی در چین موجبات نگرانی بسیاری را فراهم کرده است. 

 

در همین رابطه، عکسی از ازدواج دو نوجوان 16 ساله در فضای مجازی پخش شد که پرسش‌های بسیاری از جمله اینکه "آیا آن‌ها می‌توانند در آن سن عاشق هم بشنوند؟" را به همراه داشت. اما از قول آن دو نوجوان در روزنامه‌های محلی نقل شد که هر خانواده کاملا از ازدواجشان حمایت کرده و تمام هزینه‌ها را تقبل کرده‌اند.

 

دختران نوجوان چینی به خانه بخت می‌روند!

 

جیانگ کوآنبائو، استاد دانشگاه، می‌گوید که بسیاری از خانواده‌ها علاقه‌مندند تا پیش از پیدا کردن شغل برای فرزندانشان همسر مناسبی را پیدا کنند و این مسئله بیشتر برای پسرها صدق می‌کند، چرا که اغلب آن‌ها مجبورند برای کار از روستاها به شهرک‌های صنعتی مهاجرت کنند و احتمالا آنجا برای پیدا کردن شریک زندگی خود به مشکل بر خواهند خورد. 

 

شاخه‌های عریان 

سیاست تک فرزندی در چین و اشتیاق برای پسردار شدن بین خانواده‌های ساکن در مناطق روستایی چین باعث برهم خوردن تعادل جنسیتی در چین شده است. آمارهای اخیر نشان می‌دهد که در حال حاضر تعداد مردان در چین 33.6 میلیون نفر بیشتر از تعداد زنان در این کشور است. 

 

از این مردان با عنوان «شاخه‌های عریان» یاد می‌شود. 

 

جیانگ می‌گوید: «در برخی مناطق فقیرنشین، ازدواج در سنین پایین تضمین این مسئله است که آن‌ها هیچگاه مجرد نخواهند ماند.» 

 

ژیائو نسبت به عدم وجود آموزش‌های جنسی در مدارس چین انتقاد می‌کند و می‌گوید که اغلب فرزندان ساکن در مناطق روستایی از یک یا هر دو والدین خود دور هستند، چرا که آن‌ها برای کار به شهرهای بزرگتر می‌روند. او در ادامه می‌گوید: «هیچ کس در مورد مسائل این چنینی به آن‌ها آگاهی نمی‌دهد و آن‌ها نیز به دلیل سن پایین توانایی تشخیص خوب و بد را از هم ندارند.» 

 

عکس‌های ژیائو اما هیچ گونه قضاوتی را به بیننده منتقل نمی‌کنند؛ این عکس‌ها فقط زوج‌هایی را نشان می‌دهند که علیرغم سن پایین، عاشق به نظر می‌رسند.

 

دختران نوجوان چینی به خانه بخت می‌روند!دختران نوجوان چینی به خانه بخت می‌روند!دختران نوجوان چینی به خانه بخت می‌روند!

 

منبع: CNN 

ترجمه: وبسایت فرادید 


 

نظرات کاربران

تازه های سایت