نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
12. فروردين 1396 - 14:28
نارک را می توان یکی از باقدمترین روستاهای کهگیلویه و بویراحمد برشمردو آستان امامزاده "شاه نظر مومن" آبادی پیرسبز در این منطقه کوهستانی همچون نگینی زیبا خودنمایی می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،نارک" نام منطقه ای خوش آب و هوا دردهستان امامزاده جعفر(ع)گچساران است که چند قدم بیشتر تا دامنه کوه زیبای خامی فاصله ندارد.منطقه کوهستانی نارک با مناظر خیره کننده اش در 25کیلومتری شمال شرقی گچساران واقع شده و دارای 6 آبادی جهاد آباد،نارک، جمو، پیر سبز، شیخ خواجه و بیزگه است.

نارک را می توان یکی از باقدمترین روستاهای کهگیلویه و بویراحمد برشمردو آستان امامزاده "شاه نظر مومن" آبادی پیرسبز در این منطقه کوهستانی همچون نگینی زیبا خودنمایی می کند.بقعه متبرکه امامزاده شاه نظر مومن (ع)معروف به پیرسبز در 500متری ضلع غربی روستای پیرسبز از توابع بخش مرکزی گچساران و 5کیلومتری منطقه امامزاده جعفر (ع) واقع شده است.

این امامزاده از شمال به کوه خامی از جنوب به کوه های عبدالان از مشرق به اراضی مزروعی و از مغرب به روستای مزبور محدود است.بنای قدیم امامزاده پلانی مربع شکل در ابعاد 4*4مترکه بر فراز آن گنبدی به سبک معماری دوره صفویه اجرا شده است و در زیر آن مزار مطهر قرار گرفته که به ارتفاع 20سانتی متر با گچ قدیم نمایان بوده است.

در ضلع غربی امامزاده آثار پی وشالوده ای وجود دارد که روزگاری محل زائرسرای امامزاده بود که در حال حاضربکلی محو شده است حیاط امامزاده را گورستان قدیمی احاطه کرده است که هنوز از سنگ نوشته های عصر قاجار دیده می شود.

عمارت این بنا به دلیل متروکه شدن گنبد و دیواره ای آن در سال 83توسط مردم روستا که عموما از اولاد و احفاد امامزاده هستند بدون هر گونه کارشناسی قبلی تخریب و بازسازی کامل شده است.امامزاده شاه نظر مومن فرزند عبدالمومن ابن امامزاده شاه زینعلی واقع در روستای شاه زینعلی که در دامنه کوه خامی باشت است ،که از نظر عظمت و کرامت بالایی برخوردار است.

بقعه امامزاده شاه نظر مومن از روزگار قدیم مکانی برای توسل و تمسک مردم محلی و منطقه ای بوده است وگاه اتفاق می افتاد بیماران مناطق باشت و گچساران را برای زیارت بخشی به این مکان می آوردند و شب را در این مکان بیتوته می کردند.مشهور است کرامات ایشان تیز و برنده و آب چشمه معروف پیزسبز آرامش دهنده روح و شفا بخش است.

امامزاده شاه نظر مومن دارای اولاد و احفاد بسیاری در روستای پیرسبز بویژه مناطق گچساران و باشت و سایر بلاد استان و شهرهای دیگر بوده که به سادات شاه نظر مومن مشهور، وبه اولاد میر یوسفی، میربرفی و پریزه ای تقسیم می شوند.

انتهای پیام/م

دیدگاه‌ها

من هم ازنوادگان آقاهستم درملایر

نظرات کاربران

تازه های سایت