نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
8. فروردين 1395 - 10:52
جاذبه های مذهبی، زیارتگاه‌ها و اماکن مقدس که در جای جای شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، هر ساله تعداد زیادی از گردشگران و مسافران نوروزی را به سوی خود جذب می‌کنند.

به گزارش آفتاب جنوب، بقعه امامزاده جعفر(ع) درمجاورت جاده گچساران به بابامیدان در دشتی وسیع در روستای امامزاده جعفر(ع)و ۲۰ کیلومتری شهرستان نفتخیز گچساران قرار گرفته است، این مکان علاوه برموقعیت ویژه استراتژیکی و اهمیت اقلیمی از جمله زیارتگاه‌های معتبر به شمارمی‌رود.

 

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

این مکان مقدس به لحاظ موقعیت جغرافیایی آن در مسیر جاده گچساران به شیراز یکی از بهترین مکانهایی است که در طول شبانه روز زائران بسیاری دارد، شجره نامه امامزاده به استناد اعتقادات محلی از اولاد و احفاد حضرت امام موسی کاظم (ع) است و امامزاده دارای کرامات زیادی است و مردم آن سامان به آن اعتقاد دارند و گاه شبانه روز برای ادای حاجت در این مکان بیتوته می کنند.

 

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

در کتاب دایره المعارف شجره آل رسول (ص) جلد سوم نوشته آقای سید علی موسوی نژاد سوق در مورد این بقعه متبرکه این چنین آمده است ؛  وجودگورستان قدیمی پیرامون بقعه با لوح مزار قرون گذشته حکایت از قدمت دیرینه قومی دارد که سال‌ها پذیرای رهگذرانی بوده که قافله آن‌ها از شوش باستانی وسایر بلاد اسلامی از جمله مدینه و عراق شاهراه مزبور را طی کرده که گاه ساعت‌ها در این زیارتگاه بیتوته و شاید هم به ‌علت خستگی راه و اجل در جوار این زیارتگاه دفن شده‌اند و چه بسا هم توانسته‌اند به مسیر خویش ادامه داده، سر از تخت جمشید درآورند.

 

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

لیکن این مکان به عبارتی یکی از مهمترین محل‌های مذهبی و به اعتباری بارانداز اسکان قافله‌ها و مسافران این شاهراه باستانی بوده است، بنای قدیم عبارت این بقعه شامل چهار ایوان کوچک و صحن مرقد مطهر که در وسط آن قبر قرار گرفته است واین بقعه در ظاهر بنایی شش ضلعی که از داخل چهار گوشه که طول هر ضلع آن شش متر و ارتفاع آن تا سقف زیر گنبد سه متر است.

 

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

بنای قدیمی امامزاده با ابعاد ۴×۴ متر که تنها از یک واحد گنبد خانه که سقف آنرا با چوب و برگ درختان پوشش داده اند ، احداث شده است . بنای این زیارتگاه در سال ۱۳۷۷ ( ه . ش) توسط اداره اوقاف و امورخیریه کهگیلویه و بویراحمد بطور کلی تخریب و طرح جامع ان در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع با ابعاد ۱۲×۱۲ متر احداث گردید . که دارای یک شبستان ۶×۶ متر که بر فراز آن گنبدی بزرگ به ارتفاع ۶ متر قرار گرفته است ، در ضلع غربی ساختمان یک زائر سرا به ابعاد ۶×۴ متر که بر روی آن دو گلدسته ۸ متری قرار گرفته است.

 

   امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

در داخل ،ابتدای هر چهار ضلع ایوان چهار حجره با قرار گرفتن دیواری حایل به مرقد مطهر ایجاد شده که به احتمال محل اسکان موقت زائرین بوده است وبر فراز چهار ستون شبستان ،گنبد مخروطی به سبک گنبد امامزاده جعفر(ع) چهار بیشه که قدمت آن را باید در ردیف بناهای دوره صفویه دانست برپا شده است که ۵ متر ارتفاع دارد، در طیر گنبد مرقد مطهر امامزاده قرار دارد که ازضریح چوبی مشبک ساده محافظت میگرددو نمای داخل بنا از محل گردنه زیر گنبد تا کف زمین با ملاط گچ اندوده شده و زیر گنبد آثاری از گچبری های تزئینی مشهود است که گویا در زمان مرمت و سفید کاری در دوره معاصر نقوش آن امحاء شده است.

 

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

سبک‌شناسی و نوع مصالح مربوط به عصر صفویه است، لذا از کیفیت بنای اول این بقعه ( قبل از دوره صفویه) بدلیل تجدید بنای آن در سال ۱۳۷۷ (ه.ش) اطلاعی در دست نیست.اکنون بنای جدید این زیارتگاه در زمینی معادل یک هکتار درابعاد ۱۲×۱۲ متر با نقشه جامع مهندسی توسط اداره اوقاف استان با مشارکت مردمی روستای مزبور تهیه و اجرا شد. شجره‌نامه امامزاده جعفر(ع) به استناد نقل قول روستائیان و اعتقادات منطقه‌ای و اسناد موجود منسوب به احفاد امام موسی بن‌جعفر(ع) است.

 

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

سر اورل استین، سیاح انگلیسی در سفر خود به مناطق دوگنبدان نسبت به امامزاده جعفر(ع) اشاره‌ای دارد که «… از باشت به طرف خان حماد رفتیم که مسکن طایفه گشتاسبی چرام و بابویی و احمدی است. امامزاده جعفر(ع) در ابتدای ده خان حماد واقع بوده و تا کاروانسرای دوگنبدان چهار فرسخ (۲۴ کیلومتر) است.

 

در همین رابطه سند موقوفه‌ای با تاریخ تحریر ۱۳۶۰ (ه.ق) در اختیار است که این زیارتگاه و مکان فعلی آن را چنین توجیه می‌کند که » امامزاده جعفر بن‌امام موسی کاظم(ع) که مرقد مطهر ایشان واقع است در قبله الموت کوه در خاک کیل‌آباد جزء بلوک رودبان موسوم به باشت بابویی از توابع فارس»

 

امامزاده جعفر(ع)درگچساران

 

مردم روستای امامزاده جعفر(ع) و سایر اقوام آن سامان برای این زیارتگاه احترام قائل هستند و با اعتقاد به پابوس آن مشرف می‌شوند و مراسم مذهبی و دینی خود را در این مکان مقدس با همکاری اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان گچساران برگزار می‌کنند, این امامزاده دارای هیئت‌امنای فعال است که نظارت و کنترل این بقعه متبرکه را برعهده دارند.

 

انتهای پیام/م

نظرات کاربران

تازه های سایت